გაკვეთილის გეგმა N1
მასწავლებლის სახელი,გვარი: სოფიკო ადუაშვილი
პირადი ნომერი:
15001016775
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო საფეხური/მე-10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8 მოსწავლე,სსსმ კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: წყაროების შედარებითი ანალიზი
გაკვეთილის მიზანი:განავითარონ კრიტიკული აზროვნებისა
და ანალიზის უნარები ისტორიული წყაროების გამოყენებით; განავითარონ დამოუკიდებელი აზროვნებისა
და კვლევის უნარ-ჩვევები;
ესგ შედეგი და ინდიკატორები:
მიმართულება: ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა
ისტ.X6. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს პირველადი და მეორადი
წყაროები.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
- გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას ისტორიული წყაროს
ავტორის შესახებ და კრიტიკულად აფასებს თუ რამდენად სანდოა იგი.
- ფლობს ინფორმაციას ისტორიული დოკუმენტის შექმნის
თარიღისა და ადგილის შესახებ. წყაროს შეფასების მხედველობაში იღებს, თუ რამდენად
არის დაშორებული იგი დროისა და ადგილის თვალსაზრისით მასში გადმოცემული ისტორიული
მოვლენებისგან.
- პირველად წყაროებზე მუშაობისას მხედველობაში იღებს
ისტორიული მოვლენის მონაწილეების განსხვავებულ ფასეულობებს, ინტერესებს,შეხედულებებს,
მოტივებსა და სხვა ადამიანურ ფაქტორებს.
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია სასწავლო
წლის მოცემულ პერიოდთან
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
1.
1
|
სიის ამოკითხვა
მიზანი: გაკვეთილზე მოსწავლეთა
აღრიცხვა,კლასის ორგანიზება
|
კითხვის დასმა
|
ინდივიდუალური
|
საკლასო ჟურნალი
|
1(წთ)
|
2.
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა და შეფასების
კრიტერიუმების გაცნობა
|
შემამზადებელი აქტივობა
|
საერთო საკლასო
|
დაფაზე გამოკრული გაკვეთილის მიზანი
და შეფასების რუბრიკები
|
2(წთ)
|
3.
|
საშინაო დავალების შემოწმება.მიზანი:საშინაო
დავალების ანალიზი.
შეფასება-უკუკავშირი
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
სქემა
მოსწავლის რვეული
მარკერი
|
2(წთ)
|
4.
|
„ სამახსოვრო ფურცელი“ მიზანი:
ინფორმაციის მიწოდება და კითხვების ფორმულირება სანდო წყაროს დასადგენად. მოტივაციის
აღძვრა წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად.
|
მინი ლექცია
|
საერთო-საკლასო
|
თემატური პოსტერი
მარკერი
|
5(წთ)
|
5.
|
„წყაროების შედარება“მიზანი:წყაროებში
მსგავსებისა და განსხვავებების პოვნა,ისტორიული კვლევისას სხვადასხვა ისტორიული წყაროში
ერთი და იმავე ფაქტის დადასტურების ან ერთმანეთის შევსების-წინააღმდეგობების დანახვა,გამოვლენა. პრეზენტაცია
შეფასება-განმავითარებელი
|
ვენის დიაგრამა
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
მარკერები,
ფლიფჩარტი
|
15(წთ)
|
6.
|
„წყაროების ანალიზი“მიზანი:პირველადი
და მეორადი წყაროების გამოვლენა,გამოკვეთს წყაროს სანდოობას,ავტორის მიზნებს,დამოკიდებულებას
წყაროსადმი.წყაროებში მოყვანილ არგუმენტებზე საკუთარი აზრის დაფიქსირება.
პრეზენტაცია
უკუკავშირი
|
წყაროზე მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სქემა-მკითხვარი
სახელმძღვანელო
მარკერი
|
10(წთ)
|
7.
|
,,წყაროების ორთაბრძოლა“გაკვეთილის
შეჯამება“
მიზანი:ისტორიული კვლევისთვის პირველადი
და მეორადი წყაროს მნიშვნელობის დადგენა,საკუთარი აზრის დაფიქსირება,კრიტიკული აზროვნების
უნარის განვითარება;
უკუკავშირი
|
მინი დებატი
|
საერთო საკლასო
|
ფერადი ნიშნულები
|
5(წთ)
|
8.
|
საშინაო დავალება
,,ისტორიული წყაროს სანდოობის მნიშვნელობა“
|
წერითი ესე
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
1(წთ)
|
9.
|
მოსწავლეები ერთთმანეთს აფასებენ ჯგუფური ურთიერთშეფასების
რუბრიკით; მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს წინასწარ მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში.მოსწავლეები
ფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებებით;
|
არაფორმალური დაკვირვება შემთხვევითი
ჩანიშვნები
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების ჩანაწერები რუბრიკები
|
4(წთ)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლე გამოყოფს პირველად
და მეორად წყაროს;
·
მოსწავლე მსჯელობს წყაროს
სანდოობაზე;
·
მოსწავლე წყაროების შედარებით
დაინახავს,რომ სხვადასხვა წყარო ანადასტურებს
ერთი და იმავე ფაქტს ან ავსებს;
·
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს
მოსწავლეებში თანამშრომლობის,მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების უნარების განვითარებას;
შეფასება:
მოსწავლეთა ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის
ჩართული მუშაობაში;
|
|
|
|
|
2.
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იცავს მუშაობისთვის განსაზღვრულ წესებს და იცავდა დროის ლიმიტს;
|
|
|
|
|
3.
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ და აზრს თანაბარ პირობებში გამოხატავენ,პასუხობენ კითხვებზე;
|
|
|
|
|
4.
|
ჯგუფის
პრეზენტაცია ორიგინალურია, თანმიმდევრული და ამომწურავი, პასუხობს მთავარ თემას;
|
|
|
|
|
5.
|
ჯგუფის
პრეზენტატორი თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას და დამაჯერებლად აკეთებს დასკვნას;
|
|
|
|
|
1-ცუდი; 2-არც თუ კარგად; 3-კარგად ; 4-ძალიან კარგად;
I-
II II- I
განმავითარებელი შეფასების სქემა
კრიტერიუმი
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
მაღალი
|
წყაროს ანალიზი
|
უბრალოდ
აღნიშნავს (გამოყოფს) ერთ ან ორ ფაქტს წყაროდან
|
ჩანს.რომ
ესმის წყაროს შინაარსი, გვთავაზობს წყაროს მინიმალურ ანალიზს
|
გამოაქვს ინფორმაცია, ასხვავებს ფაქტს და ავტორისეულ მოსაზრებას
ერთამანეთისგან
|
იძლევა
წყაროს ღრმა ანალიზს. ასხვავებს ფაქტს და ავტორისეულ მოსაზრებას ერთმანეთისგან,ადგენს
ავტორის სანდოობას.
|
შეფასების
რუბრიკა
კრიტერი
უმები
|
ჩართულობა
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
საკუთარიაზრის დასაბუთებული
წარმოდგენა
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
თანამშრომლობა
|
წყაროების ერთმანეთთან
შედარება,დიაგრამის შევსება
|
წყაროებში მოყვანილ არგუმენტებზე საკუთარი აზრის დაფიქსირება
|
მსჯელობა პირველად და მეორად წყაროების მნიშვნელობაზე
|
შედეგების სათანადოდ
წარმოდგენა
|
ქცევის წესების დაცვა
|
გვარი/სახელი
|
||||||||||
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეებიიყვნენჩართულებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზემოსწავლეებიყურადღებითმისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცისაშუალებამოსწავლეებსგამოეთქვათსაკუთარიმოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისიმასალამქონდამოგროვილიახალიმასალისასახსნელად;
|
|
5
|
სწორადგადავანაწილედროგაკვეთილისმსვლელობისას
|
|
6
|
სწორადმქონდაშერჩეულიაქტივობებიდამეთოდებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი: 14.02.2019
გაკვეთილის გეგმა N2
მასწავლებლის სახელი,გვარი: სოფიკო ადუაშვილი
პირადი ნომერი:
15001016775
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო საფეხური/მე-10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8 მოსწავლე,სსსმ კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: დოკუმენტის მთავარი აზრი
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს წყაროს გააზრება,კონცეპტუალური
აზრის დადგენა,დროსა და სივრცეში ორიენტაცია.
ესგ შედეგი და ინდიკატორები:
მიმართულება: ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა
ისტ.X5. მოსწავლეს შეუძლია ისტორიული წყაროების კლასიფიცირება
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
·
ტიპოლოგიურად
აჯგუფებს საისტორიო წყაროებს
ისტ.X6. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს პირველადი და მეორადი
და წყაროები
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე
·
ფლობს ინფორმაციას
ისტორიული დოკუმენტის შექმნის თარიღისა და ადგილის შესახებ. წყაროს შეფასებისას მხედველობაში
იღებს, თუ რამდენად არის დაშორებული იგი დროისა და ადგილის თვალსაზრისით მასში გადმოცემული
ისტორიული მოვლენებისგან.
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია სასწავლო წლის მოცემულ
პერიოდთან
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზება
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო(წთ)
|
11
|
სიის
ამოკითხვა
მიზანი:
გაკვეთილზე მოსწავლეთა აღრიცხვა,კლასის ორგანიზება
|
კითხვის
დასმა
|
ინდივიდუალური
|
საკლასო
ჟურნალი
|
1(წთ)
|
2.
|
გაკვეთილის
მიზნის გაცნობა და შეფასების კრიტერიუმების განსაზღვრა
|
შემამზადებელი
აქტივობა
|
საერთო
საკლასო
|
დაფაზე
გამოკრული გაკვეთილის მიზანი და შეფასების რუბრიკები
|
2(წთ)
|
3.
|
„ისტორიული
წყარო“მიზანი:მოტივაციის აღძვრა-გამოავლენენ
ცოდნასა და საკუთარ დამოკიდებულებას,ახსნიან ფრაზის მნიშვნელობას განავითარებენ
არსის სიღრმისეული წვდომის უნარებს ,შეემზადებიან
მომდევნო დავალების გააზრებისთვის;
შეფასება-განმავითარებელი
|
გონებრივი
იერიში
|
საერთო
საკლასო
|
ფლიფჩარტი
მარკერი
ასოციაციური
რუკა
|
5(წთ)
|
4.
|
,,დაფიქრდი,ამოიცანი’’მიზანი:ამოიცნობენ
წყაროს ტიპს,წყაროს მთავარ აზრს,აკეთებენ დასკვნებს,და ქმნიან სქემას.
პრეზენტაცია
შეფასება-განმავითარებელი
|
ისტორიულ
წყაროზე მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
სქემა-კითხვარი,მარკერები
|
15(წთ)
|
5.
|
,,წეს
მე ვადგენ“„საერთო წესი“მიზანი:ამოიცნობენ მახასიათებლებს ,მოძებნიან წყაროებში საერთო
და განმასხვავებელ ტრადიციებს გაითვალისწინებენ ეპოქას
შეფასება-განმავითარებელი
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი
კლასი
|
სქემა-კითხვარი
მარკერი
სახელმძღვანელო
|
3(წთ)
|
6.
|
„წესს
მე ვადგენ“მიზანი:მოსწავლეები ნაპოლეონ ბონაპარტის წყაროზე დაყრდნობით განასხვავებენ
ამოიცნობენ ტრადიციულ და არა ტრადიციულ ფაქტებს.
უკუკავშირი
|
წყაროზე
მუშაობა
|
ინდივიდუალური
|
რვეული
სახელმძღვანელო
|
10წთ
|
7.
|
გაკვეთილის
შეჯამება
მიზანი:გაკვეთილზე
განხილული საკითხების გაგება-გააზრების დადგენა,გაკვეთილის აქტუალობის შეფასება მოსწავლეების მიერ ზეპირი კომენტარებით,საკუთარი
აზრის დაფიქსირება.
|
აქტ.ლექცია
|
საერთო
საკლასო
|
მარკერი
პოსტერი
|
4(წთ)
|
8.
|
საშინაო
დავალება
,,ტრადიციის
როლი ისტორიაში“
|
წერითი ესე
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
1(წთ)
|
9.
|
მოსწავლეები
ერთთმანეთს აფასებენ ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკით; ფასდებიან გაკვეთილის განმავლობაში;მასწავლებელი
აკეთებს ჩანაწერებს წინასწარ მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში.რუბრიკებს იცნობენ მოსწავლეებიმოსწავლეები
ფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებებით;
|
არაფორმალური
დაკვირვება
|
ინდივიდუალური
შერჩევითი
|
შეფასების
რუბრიკები
|
4(წთ)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები
განსაზღვრავენ ისტორიული წყაროს მთავარ აზრს.
შეძლებენ მოცემული
დოკუმენტის სიღრმისეულად გააზრებას.
განუვითარდებათ
ეპოქის აღქმის უნარი.
დამოუკიდებელი
მსჯელობის ,ჯგუფში თანამშრომლობისა და პრეზენტაციების
წარდგენის უნარი;
შეფასება:
მოსწავლეთა ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის
ჩართული მუშაობაში;
|
|
|
|
|
2.
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იცავს მუშაობისთვის განსაზღვრულ წესებს და იცავდა დროის ლიმიტს;
|
|
|
|
|
3.
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ და აზრს თანაბარ პირობებში გამოხატავენ,პასუხობენ კითხვებზე;
|
|
|
|
|
4.
|
ჯგუფის
პრეზენტაცია ორიგინალურია, თანმიმდევრული და ამომწურავი, პასუხობს მთავარ თემას;
|
|
|
|
|
5.
|
ჯგუფის
პრეზენტატორი თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას და დამაჯერებლად აკეთებს დასკვნას;
|
|
|
|
|
1-ცუდი; 2-არც თუ კარგად; 3-კარგად ; 4-ძალიან კარგად;
I-
II II- I
განმავითარებელი შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
მაღალი
|
წყაროს გაგება
მოვლენების თანმიმდევრულად დალაგება
|
არ ცდილობს დაალაგოს მოვლენები
თანმიმდევრობით და ვერ იგებს წყაროს
|
ცდილობს დაალაგოს მოვლენები თანმიმდევრობით
|
ნაწილობრივ ალაგებს მოვლენებს თანმიმდევრობით
|
ალაგებს მოვლენებს თანმიმდევრობით,იგებს
წყაროს
|
მთავარი აზრის განსაზღვრა
|
არ შეუძლია განსაზღვროს მთავარი
აზრი
|
ცდილობს განსაზღვროს მთავარი აზრი
|
უმეტესად განსაზღვრავს წყაროში
მთავარ აზრს
|
სწორად შეუძლია განსაზღვროს წყაროში,
მთავარო აზრი
|
მთავარი აზრის გაგება
|
წყაროდან ვერ იმოწმებს მთავარი
აზრის დამამტკიცებელ მსჯელობებს, ფაქტებს
|
ამჟღავნებს ფაქტების ცოდნას
|
წყაროდან ნაწილობრივ იმოწმებს მთავარი
აზრის დამამტკიცებელ მსჯელობებს, ფაქტებს
|
წყაროდან ყოველთვის იმოწმებს მთავარი
აზრის დამამტკიცებელ მსჯელობებს, ფაქტებს
|
შეფასების
რუბრიკა განმსაზღვრელი
კრიტერი
უმები
|
ჩართულობა
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
საკუთარიაზრის დასაბუთებული
წარმოდგენა
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
თანამშრომლობა
|
წყაროს გააზრება
|
წყაროში მთავარი აზრის
დადგენა
|
დროსა და სივრცეში ორიენტაცია
|
შედეგების სათანადოდ
წარმოდგენა
|
ქცევის წესების დაცვა
|
გვარი/სახელი
|
||||||||||
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეებიიყვნენჩართულებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზემოსწავლეებიყურადღებითმისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცისაშუალებამოსწავლეებსგამოეთქვათსაკუთარიმოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისიმასალამქონდამოგროვილიახალიმასალისასახსნელად;
|
|
5
|
სწორადგადავანაწილედროგაკვეთილისმსვლელობისას
|
|
6
|
სწორადმქონდაშერჩეულიაქტივობებიდამეთოდებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი: 15.02.2019
გაკვეთილის
გეგმა N3
მასწავლებლის სახელი,გვარი: სოფიკო ადუაშვილი
პირადი ნომერი:
15001016775
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო საფეხური/მე-10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8 მოსწავლე,სსსმ კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: დავით აღმაშენებლის პორტრეტი
გაკვეთილის მიზანი:გაეცნოს წყაროებს,აღიქვას მათი მნიშვნელობა,განსაზღვროს
წყაროების მიზანი და სანდოობა,გაანალიზოს,დააფიქსიროს საკუთარი მოსაზრება ვარაუდებთან
დაკავშირებით.
ესგ შედეგი და ინდიკატორები:
მიმართულება: ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა
ისტ.X6. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს პირველადი და მეორადი
წყაროები.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
- გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას ისტორიული წყაროს
ავტორის შესახებ და კრიტიკულად აფასებს თუ რამდენად სანდოა იგი.
- განსაზღვრავს ისტორიული წყაროს შექმნის მიზანს-ავტორის
მოტივაციას.
- ფლობს ინფორმაციას ისტორიული დოკუმენტის შექმნის
თარიღისა და ადგილის შესახებ. წყაროს შეფასების მხედველობაში იღებს, თუ რამდენად
არის დაშორებული იგი დროისა და ადგილის თვალსაზრისით მასში გადმოცემული ისტორიული
მოვლენებისგან.
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია სასწავლო წლის მოცემულ
პერიოდთან
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
11
|
სიის ამოკითხვა
მიზანი: გაკვეთილზე მოსწავლეთა
აღრიცხვა,კლასის ორგანიზება
|
კითხვის დასმა
|
ინდივიდუალური
|
საკლასო ჟურნალი
|
1(წთ)
|
2.
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა და შეფასების
კრიტერიუმების განსაზღვრა
|
შემამზადებელი აქტივობა
|
საერთო საკლასო
|
დაფაზე გამოკრული გაკვეთილის მიზანი
და შეფასების რუბრიკები
|
2(წთ)
|
3
|
,,ტრდიცია“
მიზანი:მოტივაციის აღძვრა-წინარე
ცოდნის გააქტიურება და შემზადება, არსის წვდომის ანალიტიკური უნარების განვითარება
.
|
გონებრივი იერიში
|
საერთო საკლასო
|
პოსტერი
მარკერი
|
5(წთ)
|
4
|
,,ვარაუის გამოთქმა“
მიზანი:შეადარებენ წყაროებს;იმსჯელებენ
იმ ფაქტორებზე,რომლებმაც განაპირობა კონკრეტულ პიროვნებაზე განსხვავებული ინტერპრეტაციების
არსებობა.
გაიაზრებენ და იმსჯელებენ წყაროს
ავტორის დამოკიდებულებაზე,
უკუკავშირი
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო-საკლასო
|
სახელმძღვანელო
|
5(წთ)
|
5.
|
,,მე მკვლევარი“
მიზანი:წყაროში ნახსენები ისტორიულ პიროვნების ვინაობის შესახებ მოსაზრებების დასახელება და არგუმენტირებულობა.
პრეზენტაცია.
უკუკავშირი
|
არგუმენტების კიდობანი
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
ფლიფცარტი
მარკერი
|
10(წთ)
|
6.
|
,,ვეთანხმები-არ ვეთანხმები“.მეორადი
წყაროების ანალიზიდან გამომდინარე ისტორიკოსების მოსაზრებების დასაბუთება. წყაროდან
გამომდინარე არგუმნტირებულ ფრაზებს დააკვირდებიან,გაანალიზებენ.
შეფასება-უკუკავშირი
|
მეორად წყაროზე მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სქემა-კითხვარი
სახელმძღვანელო
მარკერი
|
10(წთ)
|
7
|
გაკვეთილის შეჯამება-ვარაუდების
გამყარება
მიზანი:გაკვეთილზე განხილული საკითხების
გაგება-გააზრების დადგენა,გაკვეთილის აქტუალობის შეფასება მოსწავლეების მიერ ზეპირი კომენტარებით,საკუთარი
აზრის დაფიქსირება.
უკუკავშირი
|
წყაროზე მუშაობა
კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო
|
7(წთ)
|
8.
|
საშინაო დავალება
,,აღმაშენებლის პიროვნება“
|
წერილობითი ესე
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
1(წთ)
|
9.
|
მოსწავლეები ერთთმანეთს აფასებენ ჯგუფური ურთიერთშეფასების
რუბრიკით; ფასდებიან გაკვეთილის განმავლობაში;მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს წინასწარ
მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში.მოსწავლეები ფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
შეფასებებით;
|
არაფორმალური დაკვირვება
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების ჩანაწერები რუბრიკები
|
4(წთ)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები შეძლებენ მოცემული წყაროების გააზრებას.
იმსჯელებენ
არგუმენტირებულად და ჩამოაყალიბებენ საკუთარ მოსაზრებას; განუვითარდებათ დაკვირვების,აღქმისა
და დამოუკიდებელი მსჯელობის უნარები;თანამშრომლობის უნარი;
შ ე ფ ა ს
ე ბ ა:
მოსწავლეთა ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის
ჩართული მუშაობაში;
|
|
|
|
|
2.
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იცავს მუშაობისთვის განსაზღვრულ წესებს და იცავდა დროის ლიმიტს;
|
|
|
|
|
3.
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ და აზრს თანაბარ პირობებში გამოხატავენ,პასუხობენ კითხვებზე;
|
|
|
|
|
4.
|
ჯგუფის
პრეზენტაცია ორიგინალურია, თანმიმდევრული და ამომწურავი, პასუხობს მთავარ თემას;
|
|
|
|
|
5.
|
ჯგუფის
პრეზენტატორი თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას და დამაჯერებლად აკეთებს დასკვნას;
|
|
|
|
|
1-ცუდი; 2-არც თუ კარგად; 3-კარგად ; 4-ძალიან კარგად;
I-
II II- I
შეფასების რუბრიკა განმსაზღვრელი
კრიტერი
უმები
|
ჩართულობა
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
საკუთარიაზრის დასაბუთებული
წარმოდგენა
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
თანამშრომლობა
|
წყაროების ერთმანეთთან
შედარება,ვარაუდების წარმოშობა
|
წყაროში ნახსენები ისტორიულ-პიროვნების ვინაობის შესახებ
მოსაზრებების დასახელება
|
წყაროებში მოყვანილ არგუმენტებზე საკუთარი აზრის დაფიქსირება
|
შედეგების სათანადოდ
წარმოდგენა
|
ქცევის წესების დაცვა
|
გვარი/სახელი
|
||||||||||
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
განმავითარებელი
შეფასების რუბრიკა
განსხვავებული ინფორმაციის დანახვა
ფაქტორების გამოყოფა
|
ვერ განასხვავებს იმ ინფორმაციას,
რომლის მიწოდება არის წყაროს ავტორის მიზანი
|
ცდილობს განასხვავოს ინფორმაცია
უჭირს გამოყოს სუბიექტური და ობიექტური ფაქტორები
|
ამჟღავნებს წაროს ცოდნას და ნაწილობრივ
განასხვავებს ინფორმაციას
ნაწილობრივ გამოყოფს სუბიექტურ
და ობიექტურ ფაქტორებ
|
განასხვავებს იმ ინფორმაციას, რომლის
მიწოდება არის წყაროს ავტორის მიზანი, წყაროში არსებული ყველა სხვა ინფორმაციისგან
გამოყოფს სუბიექტურ და ობიექტურ
ფაქტორებს
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეებიიყვნენჩართულებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზემოსწავლეებიყურადღებითმისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცისაშუალებამოსწავლეებსგამოეთქვათსაკუთარიმოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისიმასალამქონდამოგროვილიახალიმასალისასახსნელად;
|
|
5
|
სწორადგადავანაწილედროგაკვეთილისმსვლელობისას
|
|
6
|
სწორადმქონდაშერჩეულიაქტივობებიდამეთოდებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი: 21.02.2019
გაკვეთილის
გეგმა N4
მასწავლებლის სახელი,გვარი: სოფიკო ადუაშვილი
პირადი ნომერი:
15001016775
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო საფეხური/მე-10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8 მოსწავლე,სსსმ კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: ისტორიიული მოვლენის გაგება-ანალიზი-შეფასება.
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეებმა იმსჯელონ იმ ფაქტორებზე
რამაც განაპირობა განსხვავებული მოსაზრების არსებობა; შეადარონ ისტორიკოსების განსხვავებული
თვალსაზრისი პიროვნებაზე;განასხვავონ ისტორიული ფაქტი ისტორიული მოსაზრებისაგან.
ესგ შედეგი და ინდიკატორები:
მიმართულება: ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა
ისტ.X4. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს და შეაფასოს ისტორიული
მოვლენის განსხვავებული ინტერპრეტაციები.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
·
ადარებს ორ
წყაროს, რომლებიც კონკრეტულ ისტორიულ მოვლენაზე გვაწვდის განსხვავებულ ინფორმაციას,
ან გვაძლევს ისტორიული მოვლენის ან პიროვნების განსხვავებულ შეფასებას.მსჯელობს იმ
ფაქტებზე, რომლებმაც განაპირობა კონკრეტული მოვლენის განსხვავებული ინტერპრეტაციების
არსებობა.
·
ადარებს კონკრეტულ
ისტორიულ მოვლენაზე(პიროვნებაზე) არსებულ ორი ისტორიკოსის განსხვავებულ თვალსაზრისს,
კრიტიკულად აფასებს მას და აყალიბებს საკუთარ შეხედულებას ამ ისტორიული მოვლენის (პიროვნების)შესახებ.
·
მსჯელობს ისტორიული
ინტერპრეტაციის ჰიპოთეზურ ხასიათზე და აცნობიერებს, რომ ნებისმიერი ისტორიული ინტერპრეტაცია
შეიძლება გადაფასდეს ახალი მასალის მოძიების შემთხვევაში.
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდთან
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
11
|
სიის ამოკითხვა
მიზანი: გაკვეთილზე მოსწავლეთა აღრიცხვა,კლასის ორგანიზება
|
კითხვის დასმა
|
ინდივიდუალური
|
საკლასო ჟურნალი
|
1(წთ)
|
2.
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა და შეფასების კრიტერიუმების
გაცნობა
|
შემამზადებელი აქტივობა
|
საერთო საკლასო
|
დაფაზე გამოკრული გაკვეთილის მიზანი და შეფასების
რუბრიკები
|
2(წთ)
|
3.
|
მოვლენების განვითარება
მიზანი:მოტივაციის აღძვრა-გამოავლენენ ცოდნასა და საკუთარ დამოკიდებულებას მოვლენისადმი,შეემზადებიან
მომდევნო დავალების გააზრებისთვის;
|
აქტ.ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
პოსტერი
|
5(წთ)
|
4.
|
წყაროების ანალიზი
მიზანი:წყაროებში მსგავსებისა და განსხვავებების პოვნა;
ამოიცნონ:წყაროების მთავარი აზრი,ავტორის მიერ წყაროს
დაწერის მიზანი,ავტორის დამოკიდებულება ისტორიული პირისადმი,რომელ ისტორიულ მოვლენაზეა
საუბარი.
პრეზენტაცია
შეფასება:განმავითარებელი.
|
ვენის-დიაგრამა
კითხვა-პასუხი
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
|
15(წთ)
|
5.
|
,,ფაქტი-მოსაზრება’’მიზანი:განასხვავებენ ისტორიულ
ფაქტს ისტორიული ინტერპრეტაციისაგან,მოსაზრებისაგან;ამოიცნობენ წყაროში ფაქტს,რომელზეც
იყო საუბარი წინა აქტივობაზე,ასევე ამოიცნობენ ახალ ფაქტებს,მოსაზრებებს;
პრეზენტაცია
შეფასება განმავითარებელი
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო,სქემა,
მარკერი.
|
10(წთ)
|
6.
|
,,წყაროების დაკითხვა“
მიზანი:ამოიცნობენ მახასიათებლებს ,მოძებნიან წყაროებში
შესაბამისი მნიშვნელობის ფრაზებს,დაფიქრდებიან, გააანალიზებენ და საკუთარ მოსაზრებას
წერილობით დააფიქსირებენ.
შეფასება-ურთიერთშეფასება, ჯგუფური პრეზენტაციების შეფასების რუბრიკა-
|
წყაროებზე დაკვირვება
|
ჯგუფური
|
სქემა-ბადე
მარკერები
სახელმძღვანელო
|
5(წთ)
|
7.
|
გაკვეთილის შეჯამება
მიზანი:გაკვეთილზე განხილული საკითხების გაგება-გააზრების
დადგენა,გაკვეთილის აქტუალობის შეფასება
მოსწავლეების მიერ ზეპირი კომენტარებით,საკუთარი აზრის დაფიქსირება,არგუმენტირება.
უკუკავშირი
|
მინიდებატები
|
საერთო საკლასო
|
ფერადი ნიშნულები
|
3(წთ)
|
8.
|
საშინაო დავალება
,,დავით V“
|
წერილობითი
ესე
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
1(წთ)
|
9.
|
თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება
მოსწავლეები ერთთმანეთს აფასებენ ჯგუფური ურთიერთშეფასების
რუბრიკით; ფასდებიან გაკვეთილის განმავლობაში;მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს წინასწარ
მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში.რუბრიკებს იცნობენ მოსწავლეებიმოსწავლეები ფასდებიან
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებებით;
|
არაფორმალური დაკვირვება
|
ინდივიდუალური შერჩევითი
|
შეფასების რუბრიკები
|
3(წთ)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები ისტორიულ წყაროებს შეადარებენ,გაანალიზებენ;
მოსწავლეები დაინახავენ განსხვავებული ინტერპრეტაციების
არსებობას ერთ პიროვნებაზე;
მოსწავლეები შეადარებენ ისტორიკოსების განსხვავებულ
თვალსაზრისებს;
შეაფასებენ და ჩამოაყალიბებენ საკუთარ დამოკიდებულებას
პიროვნების მიმართ;
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის,მსჯელობის,კრიტიკული
აზროვნების უნარების განვითარებას.
შეფასება:
მოსწავლეთა ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის
ჩართული მუშაობაში;
|
|
|
|
|
2.
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იცავს მუშაობისთვის განსაზღვრულ წესებს და იცავდა დროის ლიმიტს;
|
|
|
|
|
3.
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ და აზრს თანაბარ პირობებში გამოხატავენ,პასუხობენ კითხვებზე;
|
|
|
|
|
4.
|
ჯგუფის
პრეზენტაცია ორიგინალურია, თანმიმდევრული და ამომწურავი, პასუხობს მთავარ თემას;
|
|
|
|
|
5.
|
ჯგუფის
პრეზენტატორი თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას და დამაჯერებლად აკეთებს დასკვნას;
|
|
|
|
|
1-ცუდი; 2-არც თუ კარგად; 3-კარგად ; 4-ძალიან კარგად;
I-
II II- I
განმავითარებელი შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
მაღალი
|
განსხავებული ინტერპრეტაციების პოვნა
|
ვერ ხედავს განსხვავებულ ინტერპრეტაციებს წყაროების
შედარებისას
|
უჭირს მსჯელობა, რომლებმაც განაპირობა კონკრეტული
მოვლენის განსხვავებული ინტერპრეტაციების არსებობა
|
წყაროების შედარებისას ნაწილობრივ მსჯელობს რომელმაც
განაპირობა კონკრეტული მოვლენის განსხვავებული ინტერპრეტაციების არსებობა
|
ადარებს წყრაროებს,მსჯელობს იმ ფაქტორებზე, რომლებმაც
განაპირობა კონკრეტული პიროვნების განსხვავებული ინტერპრეტაციების არსებობა
|
ისტორიკოსების განსხვავებული თვალსაზრისი
|
არ ცდილობს
ისტორიკოსების განსხვავებული თვალსაზრისების დანახვას
|
ზოგადად ეცნობა ისტორიკოსების განსხვავებული თვალსაზრისებს
|
ადარებს ისტორიკოსების განსხვავებულ თვალსაზრისებს
ერთ მოვლენაზე (ან პიროვნებაზე) მაგრამ უჭირს მათი შეფასება და საკუთარი შეხედულების
ჩამოყალიბება
|
ადარებს ისტორიკოსების განსხვავებულ თვალსაზრისებს
ერთ მოვლენაზე (ან პიროვნებაზე) და აფასებს და აყალიბებს საკუთარ შეხედულებას ამ
ისტორიული მოვლენის მიმართ
|
განსხვავება ისტორიულ ფაქტსა და ისტორიულ ინტერპრეტაციას
შორის
|
ვერ ანსხვავებს ისტორიულ ფაქტს ისტორიული ინტერპრეტაციისაგან.
|
ნაწილობრივ ანსხვავებს ისტორიულ ფაქტს ისტორიული ინტერპრეტაციისაგან.
|
ასხვავებს ისტორიულ ფაქტს ისტორიული ინტერპრეტაციისაგან,
მოსაზრებისაგან, მაგრამ უჭირს მსჯელობა თუ რამდენად არიან დაკავშირებულები ისინი
ერთმანეთთან.
|
ასხვავებს ისტორიულ ფაქტს ისტორიული ინტერპრეტაციისაგან,
მოსაზრებისაგან, მსჯელობს რამდენად არის ისინი დაკავშირებული ერთმანეთთან
|
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
კრიტერი
უმები
|
ჩართულობა
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
საკუთარიაზრის დასაბუთებული
წარმოდგენა
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
თანამშრომლობა
|
წყაროების ერთმანეთთან
შედარება,დიაგრამის შევსება
|
წყაროებში მოყვანილ არგუმენტებზე საკუთარი აზრის დაფიქსირება
|
განსხვავებული ინტერპრეტაციების დანახვა
|
შედეგების სათანადოდ
წარმოდგენა
|
ქცევის წესების დაცვა
|
გვარი/სახელი
|
||||||||||
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეებიიყვნენჩართულებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზემოსწავლეებიყურადღებითმისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცისაშუალებამოსწავლეებსგამოეთქვათსაკუთარიმოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისიმასალამქონდამოგროვილიახალიმასალისასახსნელად;
|
|
5
|
სწორადგადავანაწილედროგაკვეთილისმსვლელობისას
|
|
6
|
სწორადმქონდაშერჩეულიაქტივობებიდამეთოდებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი: 22.02.2019
გაკვეთილის გეგმა N5
მასწავლებლის სახელი,გვარი: სოფიკო ადუაშვილი
პირადი ნომერი:
15001016775
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო საფეხური/მე-10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8 მოსწავლე,სსსმ კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეებმა განსაზღვეონ პრობლემა,იმსჯელონ
პრობლემის მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებზე,მოძებნონ პრობლემის გადაჭრის გზები.
ესგ შედეგი და ინდიკატორები:
მიმართულება: ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა
ისტ.X6. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს პირველადი და მეორადი
წყაროები.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
- განსაზღვრავს ისტორიული წყაროს შექმნის მიზანს-ავტორის
მოტივაციას.
- ისტორიულ წყაროებზე მუშაობისას ადგენს მიზეზ-შედეგობრივ
კავშირებს.
გაკვეთილის თემა შესაბამისობაშია სასწავლო
წლის მოცემულ პერიოდთან
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
1.
|
სიის ამოკითხვა
მიზანი: გაკვეთილზე მოსწავლეთა
აღრიცხვა,კლასის ორგანიზება
|
კითხვის დასმა
|
ინდივიდუალური
|
საკლასო ჟურნალი
|
1(წთ)
|
2.
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა და შეფასების
კრიტერიუმების განსაზღვრა
|
შემამზადებელი აქტივობა
|
საერთო საკლასო
|
დაფაზე გამოკრული გაკვეთილის მიზანი
და შეფასების რუბრიკები
|
2(წთ)
|
3.
|
,,ისტორიული დისციპლინები“მიზანი:
მოტივაციის აღძვრა,ყურადღების კონცენტრაცია და აზროვნების განვითარებას.გამოავლენენ
ზოგად ცოდნას.
|
გონებრივი რუკა
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტი,მარკერი
|
3(წთ)
|
4.
|
,,სასჯელის დაწესება“მიზანი: წყაროებზე
დაყრდნობით მოსწავლეები გამოკვეთენ პრობლემას.მოსწავლეებიგამოყოფენ წყაროებში აღწერილ მთავარ აზრს.ისინი შეძლებენ პირველ და მეორე წყაროებზე
დაყრდნობით საერთო დასკვნების გაკეთებას.
შეფასება-უკუკავშირი
|
წყაროებზე მუშაობა კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
სქემა-კითხვარი სახელმძღვანელო,, მარკერი.
|
10(წთ)
|
5.
|
გიორგი მესამის მიერ პრობლემის
გადაჭრის მეთოდი. მიზანი: გაიაზრებენ,დააკვირდებიან და შექმნიან სქემას მოვლენათა განვითარების მიხედვით-
პრობლემიდან გადაწყვეტამდე;
მოსწავლე ასაბუთებს წყაროში მოცემულ
პრობლემას მსჯელობს გამომწვევ მიზეზებზე, მსჯელობს პრობლემის გადაწრის გზებზე, შედეგებზე,
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას.
შეფასება-განმავითარებელი უკუკავშირი
|
,,პრობლემის გადამჭრელი ხე’’
|
მთელი კლასი
|
სქემა
ფლიფჩარტი
მარკერი
ფერადი ქაღალდები
|
5(წთ)
|
6.
|
თამარის პოლიტიკა მიზანი:ავტორისეული
მიზნის და მთავარი აზრის გამოკვეთა წყაროში.
შეფასება: ჯგუფური
|
კითხვა-პასუხი
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
|
8წუთი
|
7.
|
გაკვეთილის შეჯამება:„გიორგი მესამის
პოლიტიკის შედეგი“
მიზანი:გაკვეთილზე განხილული საკითხების
გაგება-გააზრების დადგენა,გაკვეთილის მოკლევადიანი
და გრძელვადიანი შედეგების განსაზღვრა სქემის საშვალებით,გამოიმუშავებენ კავშირების
დადგენის უნარს შეფასება:უკუკავშირი
|
სქემის შევსება
|
მთელი კლასი
|
ფლიფჩარტი
მარკერი
სქემა
რვეული
|
2წთ
|
8.
|
,,მამა-შვილის პოლიტიკა დასჯის
შესახებ“მიზანი: მოსწავლეები მსჯელობენ თითოეული მეფის პოლიტიკაზე, გამოთქვამენ საკუთარ
დამოკიდებულებას, შესძლებენ შეაფასონ არა მარტო დღევანდელი გადასახედიდან არამედ
გაიაზრონ იმდროინდელი რეალობები.
|
დისკუსია
|
მთელი კლასი
|
სქემა
ფლიფჩარტი
მარკერი
ფერადი ქაღალდები
|
10წთ
|
9.
|
საშინაო დავალება:“გამართლებულია
თუ არა სასჯელის უმაღლესი ფორმა-სიკვდილით დასჯა თანამედროვე სამყაროში?“
|
წერითი თხზულება ესე
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
1(წთ)
|
10.
|
მოსწავლეები ერთთმანეთს აფასებენ ჯგუფური ურთიერთშეფასების
რუბრიკით; ფასდებიან გაკვეთილის განმავლობაში;მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს წინასწარ
მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში.რუბრიკებს იცნობენ მოსწავლეებიმოსწავლეები ფასდებიან
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებებით;
|
არაფორმალური დაკვირვება
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების ჩანაწერებირუბრიკები
|
3(წთ)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლე გამოყოფს რა
არის წყაროში მოცემული პრობლემა;
·
გაიაზრებს პრობლემის გამომწვევ
მიზეზებს;
·
მოსწავლე იმსჯელებს პრობლემის
გადაჭრის გზებზე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას;
·
მოსწავლე თანაკლასელებთან
ერთად იმსჯელებს მოკლევადიან და გრძელვადიან შედეგებზე;
·
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს
მოსწავლეებში ისეთი უნარების ჩამოყალიბებას, როგორიცაა: თანამშრომლობა, მსჯელობა, დროსა
და სივრცეში ორიენტაცია,პრობლემისგააზრება და კავშირების დადგენა.
შეფასება
მოსწავლეთა ჯგუფური ურთიერთშეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის
ჩართული მუშაობაში;
|
|
|
|
|
2.
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იცავს მუშაობისთვის განსაზღვრულ წესებს და იცავდა დროის ლიმიტს;
|
|
|
|
|
3.
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ და აზრს თანაბარ პირობებში გამოხატავენ,პასუხობენ კითხვებზე;
|
|
|
|
|
4.
|
ჯგუფის
პრეზენტაცია ორიგინალურია, თანმიმდევრული და ამომწურავი, პასუხობს მთავარ თემას;
|
|
|
|
|
5.
|
ჯგუფის
პრეზენტატორი თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას და დამაჯერებლად აკეთებს დასკვნას;
|
|
|
|
|
1-ცუდი;
2-არც თუ კარგად; 3-კარგად
; 4-ძალიან კარგად; I- II II-
I
განმავითარებელი შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
მაღალი
|
პრობლების
გამოყოფა და მიზეზების პოვნა
|
უჭირს
პრობლემის გამოყოფა წყაროდან
|
მოსწავლე
გამოყოფს წყაროში მოცემულ პრობლემებს მაგრამ უჭირს მიზეზების დასახელება
|
მოსწავლე
გამოყოფს, მსჯელობს და ასაბუთებს წყაროში მოცემულ პრობლემებს,მაგრამ ვერ მსჯელობს
გამომწვევ მიზეზებზე.
|
მოსწავლე
გამოყოფს, მსჯელობს და ასაბუთებს წყაროში მოცემულ პრობლემებს, მსჯელობს გამომწვევ
მიზეზებზე.
|
პრობლემის
გადაჭრის გზები
|
არ ცდილობს პრობლემის გადაჭრის გზების პოვნა.
|
ნაწილობრივ პოულობს პრობლემის გადჭრის გზებს
|
მსჯელობს
პრობლემის გადაჭრის გზებზე,მაგრამ ვერ გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
მსჯელობს
პრობლემის გადაჭრის გზებზე, გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
შედეგზე
მსჯელობა
|
ამჟღავნებს ეპოქის არ ცოდნას
|
ითვალისწინებს ეპოქას მაგრამ ვერ ახერხებს შედეგების
პოვნას.
|
ითვალისწინებს ეპოქას და აფასებს შედეგებს ნაწილობრივ
|
ითვალისწინებს
ეპოქას, მსჯელობს და აფასებს შედეგებს.
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერი
უმები
|
ჩართულობა
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
საკუთარიაზრის დასაბუთებული
წარმოდგენა
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
თანამშრომლობა
|
წყაროდან გამოყოფს პრობლემას
|
სძებნის პრობლემის გადაჭრის გზებზე
|
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
|
შედეგების სათანადოდ
წარმოდგენა
|
ქცევის წესების დაცვა
|
გვარი/სახელი
|
||||||||||
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეებიიყვნენჩართულებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზემოსწავლეებიყურადღებითმისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცისაშუალებამოსწავლეებსგამოეთქვათსაკუთარიმოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისიმასალამქონდამოგროვილიახალიმასალისასახსნელად;
|
|
5
|
სწორადგადავანაწილედროგაკვეთილისმსვლელობისას
|
|
6
|
სწორადმქონდაშერჩეულიაქტივობებიდამეთოდებისაგაკვეთილოპროცესში;
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
28.02.2019
No comments:
Post a Comment